Koçluk Nedir?

Koçluk, pek çok kişinin merakını uyandıran son yirmi yılda gelişmiş bir meslektir. Bu meslek pek tanınmamakta ancak herkes kendisine göre bir yorum yapmaktadır. Peki, koçluk nedir, bir koç kimdir ve ne yapar?

ICF (International Coach Federation) “Koç”luğu şu şekilde tarif eder: “Koçluk danışanların kişisel ve profesyonel potansiyellerini maksimize etmek için düşünmelerini sağlayan yaratıcı bir proses vasıtasıyla danışanlarla ortak bir yola çıkmaktır”. Koç sizi dinler, sizi dinlerken de dış sesinizi değil, iç sesinizi duyar. Söylediklerinizle, hissettiklerinize de odaklanmanızı sağlar. Mantığınızı ve duygularınızı ayrı ayrı tartmanıza yardımcı olur. Sonunda ne yapacağınızı size söylemez. Doğru sorular sorarak, kendi cevabınızı bulmanızı sağlar. Konu ne olursa olsun, kariyer, sağlık veya hayat. Görüşmeleriniz sonrası kendiniz için neyin doğru olduğunu siz kendiniz bulursunuz.

Koçluğun öznesinde insan vardır. Koçluğun temel prensiplerinden birisi de insanları eşsiz birer varlık olarak kabul etmektir. Bir koç, öğretmen değildir. Danışman veya mentor da değildir. Bir psikolog da değildir ancak pozitif psikolojiden faydalanır. Bir koç bir insanın farkında olmadığı içindeki potansiyeli farkettirerek ortaya çıkmasına aracılık eden birisidir sadece. Koçluğun odağında “insan” ve doğasında ise “geleceği çalışmak” vardır.

Şayet:

  • Acil, zorlayıcı, erişilmez gözüken bir hedefe ulaşmak istiyorsanız,
  • Bilgide, yetkinliklerde, özgüveninizde bir şeyleriniz eksikse,
  • Başarılı olmak ve performansınızı arttırmak için yeni yolların arayışı içindeyseniz,
  • Sonuçları hızlandırmak istiyorsanız,
  • Ortadaki seçenekler hakkında emin değilseniz,
  • İş ve özel yaşam dengenizi daha sağlıklı bir noktaya taşımak istiyorsanız,
  • Değerlerinize daha fazla sahip çıkarak ve güçlü yanlarınızı bir kaldıraç gibi kullanarak, mutluluğu yakalamak istiyorsanız,

Sizin de bir Koç’a ihtiyacınız var demektir.

Siz de yaşamınızda değişiklikler yapmak, daha fazla doyuma ulaşmak ve performansınızı arttırmak istiyorsanız; bu yolculuğunuzda sizlere destek olmak ve yol arkadaşlığı yapmaktan büyük mutluluk duyacağımı bilmenizi isterim.